Agregatna stanja - besplatne instrukcije
Besplatne instrukcije iz kemije - Agregatna stanja
Instrukcije iz kemije i drugih predmeta: Telefon/Viber/WhatsApp: (+385) 095 812 7777
TVARI
Kemija je znanost koja proučava tvari, njihovu građu, svojstva i promjene.
HOMOGENE SMJESE (grč. homoios – jednak, grč. genos – rod) su smjese kojima se prostim okom, povećalom ili mikroskopom ne mogu vidjeti njihovi sastojci. Primjer: ocat, otopine šećera ili soli u vodi, zrak, more, legure.
HETEROGENE SMJESE (grč. heteros – drugi, različiti, grč. genos – rod) su smjese u kojima se prostim okom, povećalom ili mikroskopom mogu vidjeti njihovi sastojci, imaju promjenjiv sastav i svojstva. Primjer: zemlja, onečišćena voda, gusti sokovi, smjesa strugotina bakra i željeza.
ČISTE TVARI su uvijek homogene, a mogu biti građene od istovrsnih ili raznovrsnih atoma.
ELEMENTARNE TVARI – građene su od istovrsnih atoma (kisik, sumpor, natrij). - KEMIJSKI ELEMENTI (METALI I NEMETALI)
KEMIJSKI SPOJEVI – građeni su od raznovrsnih atoma
Agregatna stanja tvari
Tvari se u prirodi nalaze u tri agregatna stanja: čvrstom (s), tekućem (l) i plinovitom stanju (g).
ČVRSTO
Zbog male međusobne udaljenosti, velike gustoće, čestica čvrstih tvari privlačne sile su vrlo jake. Čvrste tvari imaju stalan oblik, strukturu i volumen, a čestice titraju oko središnjeg položaja ne napuštajući geometrijsku strukturu.
TEKUĆE
Između čestica tekućih tvari udaljenost je veća, pa su privlačne sile slabije. Čestice se relativno slobodno gibaju i lako mijenjaju svoj položaj, te poprimaju oblik posude u kojoj se nalaze.
PLINOVITO
Udaljenost između čestica plinovitih tvari je velika, zbog toga su privlačne sile zanemarive. Nemaju uređenu strukturu. Položaj čestica brzo se mijenja u svim smjerovima u prostoru. Volumen ovisi o tlaku i temperaturi.
Sublimacija joda
Promjenom uvjeta u kojima se tvar nalazi mijenja se i agregatno stanje.
Osim ovih osnovnih stanja koja se susreću u ljudskoj okolini, tvari pri iznimno niskim ili visokim temperaturama odstupaju od klasičnih modela, i danas su poznata i sljedeća stanja:
plazma - naziv za ionizirani plin i uobičajeno je da se zbog različitih svojstava u odnosu na krutine, tekućine i plinove smatra posebnim agregatnim stanjem tvari
otopine
tekući kristali - tvari koje se prikazuju u fazi građe koja ima svojstva tekućine i kristala
supratekućina (superfluid) - naziv za agregatno stanje koje nastaje u nekim ukapljenim plinovima na vrlo niskim temperaturama
Plazmena kugla je punjena različitim plinovima, a u sredini staklene kugle se nalazi elektroda